Nadační fond, který se věnuje podpoře a rozvoji volejbalu, zahájil svoji činnost projektem na Základní škole Hosín. Této malé zákaldní škole věnoval volejbalové míče značky Mikasa, které jsou určeny speciálně dětem a pro výuku minivolebalu.
Ředitelem Základní školy Hosín je Mgr. Jan Čipera, který se volejbalu věnuje a děti z jeho školy vzal v čase vánočním na volejbalové utkání evropského poháru mužů, které se hrálo 21. prosince v Českých Budějovicích. “Na naší základní škole působí 24 dětí, které tvoří pět tříd dohromady. Tělocvik mají děti dvě hodiny týdně, ale samozřejmě v družině mají další sportovní aktivity, takže se sportem jsou v kontaktu každý den. Buď hrajeme tady ve školní tělocvičně nebo chodíme ven na hřiště. Pro děti je strašně důležité, aby si osvojily kontakt s míčem, hrály přehazovanou a minivolejbal, aby se toho míče nebály,” říká ředitel ZŠ Hosín Mgr. Jan Čipera.
Velkou radost z volejbalových míčů, které se během velké přestávky okamžitě rozletěly po třídě, neměly jen děti. Základní škole Hosín tento projekt otevře zcela nové možnosti.
“Nám tento projekt od Nadačního fondu Český volejbal, jenž nám míče daruje, otevře úplně jiné možnosti. Máme tady reklamní míče, které dostaneme, ale nejsou to kvalitní balony, kterými se hraje volejbal. Když už musíme koupit míče, tak jen ty nejlevnější. Takové míče na volejbal si tak malá škola, jednotřídka jako jsme my, nemůže dovolit, protože financí není tolik. Dostali jsme od nadačního fondu míče od Mikasy a to je pro něco absolutně nedostupného. My jsme se jako škola byli podívat na volejbale, dětem se to líbilo a chytlo je to, takže uvidíme dál, jak si s míči vyhrají a jak je volejbal chytí, abychom navázali na minivolejbal,“ vysvětluje složitou situaci malých škol ředitel.
Většina základních škol má možnost se zapojit do projektů minivolebalu, ale malé školy mají kvůli počtu dětí problém. “Projekty jako je “Minivolejbal do škol” nejsou pro tak malé školy jako jsme my. Pro naši školu je neuvěřitelně náročné poskládat jeden tým. Máme pět žáků páté třídy, šest žáků čtvrtého ročníku, dvě třeťačky, osm druháků a tři prvňáčky. Vytvořit volejbalový tým je skutečně náročné, protože když děti něco naučíme, tak nám odejdou na druhý stupeň. Tím, že máme nové balony, tak dětem můžeme udělat přípravu na volejbal. Takto působí všechny projekty, protože jsou zaměřeny na velké školy. Tak malá škola jako my s tím máme problém kvůli poštu dětí. Proto jsem moc rád, že tyto malé školy nadační fond podporuje, říká Jan Čipera.
Sportovní projekty pro základní školy jsou malým jednotřídkám možná vzdálené, ale na kvalitě výuky tyto malé školy rozhodně nestrádají. „Malých základních škol začíná přibývat, protože mají své kouzlo. Jsme malá rodinná jednotřídka a děti si nemohou dovolit se pohádat. Musí se naučit spolupracovat velké děti s malými. Dětem se dostává kvalitní výuka, protože se pravidelně dostávají na víceletá gymnázia. Ten individuální přístup je pro některé děti výhodou a svědčí o tom, že kvalitu výuky rozhodně máme. Výhoda malých škol je při práci s dětmi, ale nevýhoda jsou finance a zapojení se do větších školních programů. Když jedeme jako škola na turnaj ve fotbale pátých tříd, tak si jedeme zahrát pro srandu, protože musíme mít v týmu i holky třeťačky, abychom šložili tým,“ uzavírá téma malých škol ředitel Jan Čipera.